Statinių laiptinės. Viršslėgis ir dūmų šalinimas vienoje sistemoje.

Statinių laiptinės. Viršslėgis ir dūmų šalinimas vienoje sistemoje.

Smoke Master SMIA tai kompleksinis viršslėgio palaikymo laiptinėse sprendimas. Tai lyg ir būtų paprasta, niekuo neišsiskirianti sistema, tačiau ją galima pritaikyti ir dūmų šalinimui gaisro metu. O tai jau naujovė. Šiuo metu norint užtikrinti gaisrinės saugos reikalavimus tokių kompleksinių technologijų itin trūksta.

Sistema su atskirais jos elementais yra suprojektuota taip, kad išpildyti standarto LST EN 12101-6 reikalavimus, o patys ventiliatoriai – standarto LST EN. 12101-3 reikalavimus.

Pagrindinė priežastis kodėl nuspraendžiau apžvelgti šią sistemą buvo, kad ji papildomai VTT Gaisrinių tyrimų laboratorijoje (Suomijoje) buvo išbandyta natūriniuose bandymuose jau griovimui paruoštame gyvenamajame name, Helsinkyje. Daugelis man žinomų sistemų taip ir lieka išbandytos laboratorinėmis sąlygomis ir jų veikimą iki šiol galėjome stebėti tik CFD kompiuterinio modeliavimo programose.

Ši sistema buvo suprojektuota taip, kad ją galima būtų pritaikyti tiek naujai statomiems, tiek renovuojamiems statiniams. Šiuo metu daugelis projektuotojų ir užsakovų renovuojant statiniu yra susikoncentravę ties statinio šilumos išsaugojimu, o apie saugos auditą dažniausiai pamiršta.

Operatyvus gelbėjimo pajėgų atvykimo laikas svyruoja nuo 4 iki 10 minučių, o SMIA jau po 20 sek. kai viename iš butų suveikia dūmų detektorius pradeda oro tiekimo darbą. Slėgis laiptinėse turi būti bent 50 Pa didesnis nei šalia esančiose erdvėse. Skaičiuojama jog idealiu atveju suveikęs detektorius turėtų atidaryti ir bet kokią mažiausiai 0,5 m2 ploto angą bute. Tai gali būti langas, bet gali būti ir tam skirta šachta. Būtent natūrinių bandymų metu buvo nustatyta jog visos viršslėgio sudarymo laiptinėse sistemos idealiausiai dirba, kaip bute yra bent mažiausia anga kur tėkėtų karštų dūmų srautas. Natūralu jog po kurio laiko nuo karščio langai išdūžta, tačiau vis daugėjant plastikinių langų kiekiui tas laikas nebėra toks trumpas.

Taip pat rekomenduojama jog durys turėtų savaiminio užsidarymo mechanizmus. SMIA yra projektuojama taip, kad oro srautas būtų kintantis ir atsidarius buto durims, padidėjęs oro srautas iki 0,75 m/s jas uždarytų arba nukreiptų dūmų judėjimą link ištraukiamųjų angų. Bandymų metu durys nuo susidariusio slėgių skirtumo užsidarydavo.

Atvykę ugniagesiai valdymo konsolėje gali pasirinkti tokį ventiliatoriaus darbą, kokį jie nori – tęsti viršslėgį (kas dažniausiai jau būna nebeaktualu) ar pradėti dūmų šalinimo procesą. Darbo išeiga 2m3/s. Aprašomo ventiliatoriaus atsparumas ugniai klasifikuojamas kaip F400 (dviejų valandų nepertraukiamas darbas šalinant iki 400 laipsnių įkaitusius dūmus), jis taip pat turi CE kokybės sertifikatą.

Turiu priminti jog prasidėjus gaisro gesinimo bute darbams laiptinės tampa visiškai uždūmintos, jose dar ilgai vyrauja toksinės dujos ir tipinis kvapas, tad papildoma dūmų šalinimo funkcija būna ypač reikalinga tiek saugumui, tiek vėliau švarai ir tvarkai įvesti.

© Visos teisės saugomos 2016 UAB "Fogo" sprendimas Thatsme.lt